تهيه غذا

كترينگ چيست

واژه كترينگ در زبان انگليسي بطور كلي بيانگر صنعت آماده سازي و طبخ غذاونوشيدني در محلي و سرو آنها در مكان ديگري جهت پذيرائي ميباشد.حال اگر كمي دقيقتر و زيركانه تر به تعريف بالا توجه كنيم،متوجه گستره وسيع فعاليت اين صنعت در دنيا خواهيم شد.

جهت درك بهتر مطلب در ذيل به چند نمونه از كترينگهايي كه در سطح جامعه مشغول فعاليت هستند اشاره ميكنيم و به بحث و بررسي در مورد كترينگ هتلي ادامه خواهيم داد.

كترينگ هواپيمايي

كترينگ قطار

كترينگ بيمارستاني

كترينگ هتلي

در ابتدا اين سوال در ذهن خواننده پيش ميآيد چرا ميگوييم صنعت هتلداري و كترينگ؟مگر در هتل يا مراكز طبخ و سرو غذا چه عملياتي انجام ميپذيرد كه از اين دو رشته پذيرايي بعنوان صنعت نام برده ميشود؟

در جواب بايد گفت :پس از دوره انقلاب صنعتي كه در دنيا رخ داد و دنيا را در جهت توليدوايجاد مشاغل مختلف دگرگون ساخت و با توجه به طراحي و ساخت تجهيزات و دستگاههاي جديد مختلف كه سرعت توليد را در جهان چندين برابر كرده و نگاه دقيق به نوع فعاليت بخش هتلداري و كترينگ در دنيا كه در اصل وظيفه اش ايجاد آسايش و راحتي براي ميهمانان خود بوده كه سرعت توليد را در جهان چندين برابر كرده و نگاه دقيق به نوع فعاليت بخش هتلداري و كترينگ در دنيا كه در اصل وظيفه اش ايجاد آسايش و راحتي براي ميهمانان خود بوده،استفاده از تكنولوژي و تجهيزات جديد جهت بالا بردن ضريب بهره وري و ايجاد و ارائه خدمات بهينه آسايشي و كنترل هزينه ها در هر زمينه و تنگاتنگ شدن ارائه خدمات خوب با تجهيزات صنعتي،از اين دو رشته به نام صنعت نام برده ميشود.

 

به زبان ساده تر ميتوان چنين بيان نمود:به دليل استفاده از تكنولوژيهاي صنعتي روز جهت ارائه خدمات رفاهي بهتر به ميهمانان كلمه صنعت در كنار نام اين دو رشته خدمات رفاهي قرار گرفت و به همين دليل از آنها به عنوان صنعت هتلداري وصنعت كترينگ نام برده ميشود.

ارتباط صنعت هتلداري با صنعت كترينگ

پيشينه فعاليتهاي هتلداري كه يكي از قديميترين خدمات ساخته و ارائه شده دست بشر با سابقه اي برابر فعاليتهاي تجاري و جنگي او به شمار ميرود.بطوري كه تاريخچه مسافرخانه ها را قريب شش قرن قبل از ميلاد مسيح نيز نسبت ميدهند.

اولين مسافران آن دوران بيشتر تجار،جنگجويان و چاپارها بودند.اولين گامها جهت ساخت و ايجاد مسافرخانه ها در بين راههاي آن زمان توسط خانواده هائي برداشته شد كه در مسير حركت مسافران قرار داشتند،بدان معني كه با اختصاص يك اطاق جهت استراحت مسافر،تهيه خوراك جهت رفع گرسنگي و تجديد قواي مسافر وحتي اصطبل و ارائه خدمات مربوطه،در قبال دريافت مبلغي از مسافر خود پذيرايي ميكردند و نخستين ميهمانپذيرها بدين شيوه تحت نام ((تخت خواب و صبحانه))در حدود سده پانزدهم ميلادي در اروپا بوجود آمدند و با پيشرفت ارتباطات جاده اي و مسافرتهاي دريائي تعداد اينگونه مسافرخانه ها كه از مسافران پذيرائي ميكردند افزايش يافت و در نخستين سالهاي سده هجدهم ميلادي تشكيلاتي براي پذيرائي از مسافران و ميهمانان بوجود آمد كه نمونه هاي اوليه ميهمانخانه هاي امروزي به نام INN ميباشد.

با توجه به توضيح مختصر بالا و كمي دقت،حال ميتوان به رابطه بين صنعت هتلداري و كترينگ پي برد يعني هر جا كه صحبت از مسافرخانه ائي در ميان بوده،در كنار خدمات اطاق،خدمات پذيرائي و غذائي نيز وجود داشته و از همان اوايل در كنار حركت چرخهاي صنعت هتلداري،صنعت كترينگ نيز به ميزان قابل توجهي در جهت بهتر چرخيدن،چرخهاي اين صنعت تاثير بسزائي داشته و باعث بالا بردن ميزان ارائه خدمات به ميهمانان و ايجاد رقابت سالم در مسير ارائه خدمات در بين سرمايه گذاران گرديده تا جائي كه امروزه اين بخش از خدمات به صورت يك بخش كاملا تخصصي درآمده و در هتلها با شاخه اي از مديريت در اين بخش يعني ((مديريت غذا و نوشابه Food & Beverage Management ))روبرو هستيم.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ آذر ۱۳۹۵ساعت: ۱۰:۱۹:۲۱ توسط:امين موضوع:

نظرات
نام : manicure     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : I was curious if you ever thought of changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :